ouzo-griekenland-atheneporto-rafti-atheneatheneathene-akropolis-parthenonathene-foodathene-zeusrafina-atheneatheneathene-olympisch stadionatheneathene-akropolisathene-psiri

De Griekse vlag op de Akropolis

Elke dag bij zonsopkomst hijst een soldaat van de Griekse infanterie de Griekse vlag op de Akropolis. Bij zonsondergang strijkt een ander van dezelfde infanterie divisie de vlag. Op zondag wordt deze traditie uitgevoerd door de Evzones, de presidentiele garde te herkennen aan hun plooirok en schoenen met pompons.

Athene_akropolis_vlag_bij_zonsopkomst.jpg

De Griekse vlag op de Akropolis
De vlag wappert op de noordoost hoek van de Akropolis waar Athene zich eindeloos onder uitstrekt. Je kijkt uit op de rode pannendaken van de huizen in de Plaka, op de boog van Hadrianus en de ruļnes van de gigantische tempel van Zeus en het Olympisch stadion genesteld op een met pijnbomen begroeide heuvel. Links van het stadion ligt het Zappiongebouw en de Nationale Tuinen. Rechts van het stadion zie je nog een groot stuk groen, de Eerste Begraafplaats.

De foute vlag
Een plaquette bij de vlag herdenkt Manolis Glezos en Apostolis Santas, de twee achttienjarige helden die in de nacht van 30 mei 1941 de nazi-vlag neerhaalden die vanaf de Akropolis wapperde. Een heroļsche daad die het begin was van het Griekse verzet tegen de nazi's. De twee jongemannen beklommen 's nachts de Akropolis-heuvel en streken de hakenkruisvlag, waarmee ze de gehate bezetter een symbolische slag toebrachten.

De twee hadden een mesje en een zaklamp bij zich, beklommen de 34-meter hoge Akropolis heuvel in het holst van de nacht terwijl er een avondklok was, sneden de touwen door en namen de vlag mee naar beneden en gingen stilletjes naar huis. De volgende ochtend vroeg ontdekte de Duitse bewakers dat de vlag ontbrak. De nazi-autoriteiten gaven opdracht tot een onderzoek en om 11.00 uur wapperde een nieuwe nazi-vlag boven de Akropolis.

Op 1 juni publiceerde de Griekse krant Eleftheron Vima een proclamatie van de Duitse commandant waarin stond dat de "niet-geļdentificeerde daders" die verantwoordelijk waren voor het weghalen van de nazi-vlag van de Akropolis, bij verstek ter dood waren veroordeeld - een straf die nooit werd uitgevoerd. Apostolos Santas stierf in Athene op 89-jarige leeftijd in 2011, en Manolis Glezos stierf op 98-jarige leeftijd op 30 maart 2020.

Lees verder:
Akropolis bezoeken
Een begraafplaats als museum

Volgend artikel:
Romeinse Agora

Athene_akropolis_vlag_in_avondlicht.jpg

foto's Wiki Commons

Reageer op dit artikel
Mail de redactie
Share dit artikel op Facebook!
Tweet dit artikel op Twitter!
Deel dit artikel!